سير همدان

478687_101

478687_101

سیر همدان، یکی از اصلی‌ترین محصولات کشاورزی که با طعم و عطر خاص خود شهرتی جهانی یافته است. این استان بیش از ۷۰ درصد سیر خشک کشور را تأمین می‌کند. نیازمند توجه بیشتر مسئولان استان در حوزه صادرات، نگه‌داری، بسته‌بندی و صنایع تبدیلی است درحالی‌که در این بخش‌ها با نواقصی مواجه هستیم. امکاناتی چون سردخانه یا انبار فنی برای نگهداری هر چه‌بهتر این محصول لازم است تا کشاورز کمترین ضایعات و ضرر را متحمل شود.

کشاورز می‌کارد، دلال برداشت می‌کند

واسطه‌ها و دلالان بیشترین سود را از این محصول دارند. کشت سیر به روش سنتی انجام می‌شود و همین امر ردپای دلالان را پررنگ‌تر می‌سازد زیرا کشاورز نمی‌تواند مستقیماً اقدام به فروش کند. رواج پدیده دلالی و وجود واسطه‌های فراوان درروند تولید و البته در مقیاس بیشتر درزمینه فروش محصولات کشاورزی، مدت‌های طولانی است که موجب نابسامانی بازار محصولات کشاورزی و یکه‌تازی دلالان در جذب سودهای کلان در این شرایط شده است.

درحالی‌که کشاورز به دلیل نبود شرایط نگهداری و جلوگیری از خشکی سیر و همچنین آماده کردن زمین برای کشت شالی، مجبور به فروش ناعادلانه محصول خود است، دلال سیر خریداری‌شده را نگه‌داشته و در زمان‌های مناسب باقیمت بالایی به بازار استان و دیگر استان‌های کشور عرضه می‌کند و همین امر موجبات نارضایتی کشاورزان را فراهم می‌کند.

سیرهمدان در مسیر صادرات

مرغوبیت بالا، طعم، بو و مزه منحصر به فرد سیر همدان مولفه های تاثیر گذاری هستند که مورد قبول ذائقه شهروندان کشورهای همسایه قرار گرفته و مسیر صادرات این محصول را هموار کرده است.

سیر خشک همدان با سابقه ای طولانی در بین مصرف کنندگان داخلی و خارجی، علاوه بر سبد خانوارها، در سبد خرید شرکت های تولید دارویی و بهداشتی قرار گرفته و به عنوان محصولی راهبردی در کشور مورد توجه مسئولان قرار دارد.
از طرف دیگر ماندگاری بالای سیر همدان به صورت خشک و قابلیت قابل توجه آن در مصارف صنایع تبدیلی و غذایی، جایگاه خاصی به این محصول در کشور داده است.
در همین چارچوب طعم، مزه و کیفیت منحصر به فرد سیر همدان موجب شده مزیت های ویژه ای برای رقابت این محصول در بازارهای تجاری، طب گیاهی و دارویی در جهان ایجاد شود و عراق، ترکیه، آسیای میانه و کشورهای حاشیه خلیج فارس مهمترین خریداران سیر همدان باشند.

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “سير همدان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *